De Pony Express National Historic Trail är en United States National Historic Trail för att minnas posttjänstvägen genom Gamla västmellan St. Joseph, Missouri och San Francisco, Kalifornien, från den 3 april 1860 till oktober 1861. Det var ett förvånande faktum att ett brev kunde levereras över den 800 mil långa spåret på bara tio dagar.
Förstå
Det grundades 1859 som Leavenworth and Pike's Peak Express Company 1859. 1860 blev företaget Central Overland California och Pikes Peak Express Company, grundat av William H. Russell, Alexander Majors och William B. Waddell. Så fort en ung ryttare sprang ett spår över halva kontinenten ersatte tekniken en hästryttares vägar. Telegrafen kunde göra samma sak, snabbare och billigare. Och 1869 gjorde en transkontinental järnväg det möjligt att skicka varor av vilken vikt som helst på ett snabbt sätt.
Resor längs Pony Express National Historic Trail görs till stor del för historisk förståelse av det förflutna; Det finns dock många anledningar till varför du ska besöka leden. Först är naturligtvis inlärningen av Pony Express. För det andra är de parallella berättelserna om Oregon Trail, Kalifornien Trail och Mormon Trail. Slutligen tar dina resor dig längs några av de mest hisnande landskapen i USA. Denna färdväg fokuserar på Pony Express, men tar tangenter när de så kräver.
Förbereda
Först och främst skaffa kartor. Det moderna Interstate-systemet tar dig inte längs spåren; Interstate är utformade för hastighet och effektivitet, men Pony Express-spåret designades för en annan typ av effektivitet. Den effektiviteten baserades på - inte återskapas - hjulet.
Som tidigare nämnts går tre spår i samma allmänna riktning som Pony Express, och Pony Express utnyttjade etablerade rutter för att hålla kostnaderna låga.
Håll koll på dig när du reser utanför motorvägen. Det värsta som kan hända längs majoriteten av leden är att vända om och behöva back-track för att komma tillbaka på rätt sätt.
Komma in
Kör
Denna resväg diskuterar en resväg från Missouri till Kalifornien. Den mest logiska vägen börjar i Missouri och reser västerut.
Destinationer
Längs leden finns monument, markörer, museer och historiska byggnader.
Missouri
- 1 National Frontier Trails Museum, 318 West Pacific, Oberoende, ☏ 1 816 325-7575. Även om detta inte är direkt på spåret, är det en fantastisk plats att besöka för att få perspektiv på det historiska landskapet om du börjar din resa, runt Kansas City-området.
Missouri är känt för ett par amerikanska presidenter. Medan du är här i Oberoendekan du se hem till president Harry S. Truman.
Saint Joseph
- 2 Pony Express Museum, 914 Penn St, St Joseph, ☏ 1 816-279-5059, tullfritt: 1-800-530-5930, fax: 1 816-233-9370. Mar-nov: M-Sa 09: 00-17: 00, sön 11: 00-16: 00; Dec-feb: M-Sa 09: 00-16: 00, sö 11: 00-16: 00. Pony Express Museum är ett transportmuseum i Saint Joseph, Missouri, som dokumenterar historien om Pony Express, den första snabba postlinjen över den nordamerikanska kontinenten från Missouri River till Stillahavskusten. Vuxen $ 6, senior $ 5, student $ 3, under 6 gratis.
- 3 Patee House.
Kansas
Iowa
Nebraska
- 5 Rock Creek Station, Fairbury.
- 6 California Hill, Brule.
- 7 Ash Hollow State Park, Lewellen.
- 8 Scotts Bluff National Monument/ Mitchell Pass, Gering.
- 9 Chimney Rock National Historic Site, Bridgeport, tullfritt: 1 308-586-2581. Dagligen 09: 00-17: 00. Vuxna $ 3, NPS Pass-kortinnehavare $ 2, barn gratis.
Colorado
Wyoming
- 10 Fort Laramie NHS / Bedlam Ruts, Fort Laramie.
- 11 Registrera Cliff & Sand Point Station, Guernsey.
- Avenue of Rocks, på Poison Spider Road väster om Casper.
- 12 Självständighetsrock, vid Sweetwater River.
- Devils Gate, vid Sweetwater River. En kort vandring.
- South Pass, South Pass nära South Pass. En kort vandring.
- Little Emigration Canyon. Little Emigration Canyon: Mormon Flat till Big Mountain, 7,5 km 4x4 och häståtkomst (omfattande stigssegment).
- Oregon Trail Road. Oregon Trail Road: Mills, WY till WYO-220 strax norr om Independence Rock, 41,5 miles (Long Hike (tillgång till omfattande stigssegment))
- South Pass-segment. South Pass Segment: Independence Rock to Parting of the Ways, 125 miles (Long Hike (tillgång till omfattande stigsegment)); Separation of the Ways: slutet på South Pass-segmentet
- Fort Bridger till Muddy Creek. Fort Bridger till Muddy Creek: cirka 14 miles (Long Hike (tillgång till omfattande stigssegment))
- 13 National Historic Trails Interpretive Center, Casper.
Utah
- BLM Backcountry Byway. Från Fairfield till Ibapah: 133 miles (Long Hike (tillgång till omfattande stigssegment))
- 14 Camp Floyd State Park Museum.
Nevada
- 15 Fort Churchill State Historic Park, Silver Springs. Fortet skyddade tidiga bosättare och Pony Express-post körs och hålls nu i ett tillstånd av arresterat förfall.
Kalifornien
- 16 B. F. Hastings-byggnaden (Pony Express Terminus), 1006 2nd St, Sacramento. Var den västra ändpunkten för Pony Express. Byggnaden är ett nationellt historiskt landmärke och innehåller nu stadens besökscenter.
- Besöks center, 1002 andra St, ☏ 1 916-808-7644. Bra utgångspunkt för utflykter i hela Sacramento-regionen. fri.